Kapatmak için ESC'ye basın

AB Mavi Kart (Blue Card) Nedir? Nasıl Alınır? – 2024

Almanya’ya gitmenin en kolay yöntemi hangisi diye sorarsanız, tereddütsüz “Mavi Kart” deriz. Peki Mavi Kart nedir? Mavi Kart (Blue Card) Nasıl Alınır? Mavi Kart Kimlere Verilir? Şartları nelerdir?

AB Mavi Kart (Blue Card) Nedir?

AB Mavi Kart (Blue Card) Nedir?

Mavi Kart (Blue Card), Almanya’da kalifiye bir uzman olarak çalışmak isteyenlere özel oturma izni türüdür. Almanya dışında diğer AB ülkelerine de bu kart ile göç edilebilmektedir. Kolayca alınan oturum izni imkanı sayesinde son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok kişi tarafından tercih edilen bu vize türü, birçok avantaj da sunmaktadır. Peki AB Mavi Kart ile Almanya’ya nasıl gidilir? Şartları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

AB Mavi Kart Şartları Nelerdir?

AB Mavi Kart ile Almanya’ya gidebilmek için gerekli iki şart vardır:

  • 3-4 yıllık üniversite mezuniyeti
  • Almanya’da yapılacak bir iş sözleşmesi

Bunun dışında kalan diğer mezuniyet grupları Almanya’ya Nasıl Gidilir? başlıklı rehber yazımıza göz atarak bilgi alabilirler.

Almanya Göç Rehberi

AB Mavi Kart için Mezuniyet Detayları

AB Mavi Kart alabilmek için 3 veya 4 yıllık bir üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Fakat ülkemizde 3 yıllık bir üniversite eğitimi bulunmadığından 4 yıllık bir lisans mezuniyetiniz olması gerekmektedir. Türkiye dışında herhangi bir ülkeden 3 yıllık bir üniversite mezuniyetiniz varsa yine AB Mavi Kart almanız mümkündür.

NOT: IT Uzmanları için üniversite mezuniyeti şartı yoktur.

AB Mavi Kart için İş Sözleşmesi Detayları

2024 yılı itibariyle yapılacak iş sözleşmesindeki maaşın aylık brüt olarak 3775 € veya üzerinde olması gereklidir. İş sözleşmenizin 6 aylık olması yeterlidir. Süresiz iş sözleşmesi şartı yoktur.

NOT: Eğer Almanya’da çok aranan mesleklerden (Mühendislik, öğretmenlik, eczacılık, mimarlık, sağlık alanları vb.) birine sahipseniz 3400 € ve üzeri bir iş sözleşmesi ile Almanya’ya göç edebilirsiniz.

Son 3 yıl içerisinde mezun olduysanız yine 3400 € ve üzeri bir iş sözleşmesi ile AB Mavi Kart kapsamında Almanya’ya gidebilirsiniz.

AB Mavi Kart Avantajları Nelerdir?

AB Mavi Kart Avantajları Nelerdir?

Almanya’ya göç için gerekli vize türleri içerisinde en avantajlı yöntemin AB Mavi Kart olduğunu söylemek mümkündür. Peki AB Mavi Kart avantajları, kolaylıkları ve sağladığı haklar nelerdir?

  • B1 düzeyinde Almanca bilgisi ile Almanya’ya yerleştikten 19 ay sonra süresiz oturum izni için başvuru yapılabilir. Almanca bilginiz yoksa bile Almanya’ya yerleştikten 27 ay sonra süresiz oturum izni için başvuru yapabilirsiniz.
  • Yeni çıkan Almanya Vatandaşlık Yasası ile birlikte C1 düzeyinde Almanca bilgisi ile Almanya’ya yerleştikten 36 ay sonra Alman vatandaşlığı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer C1 düzeyinde Almanca bilginiz yoksa B1 düzeyinde Almanca bilgisi Almanya’ya yerleştikten 60 ay sonra Alman vatandaşlığı başvurusu yapabilirsiniz.
  • AB Mavi Kart eşinizi hiç bir dil şartı olmadan Almanya’ya getirmeniz mümkündür. Ayrıca eşinizde bir şart aranmadan çalışma iznine sahip olacaktır. Aynı şekilde 18 yaşından gün almamış çocuklar içinde bu şartlar geçerlidir.
  • Almanya’da 4 yıllık oturum izni aldıktan sonra (önce 1 yıllık vize verilir, bu süre içinde oturum izni başvurusu yapılabilir.) iş değiştirme hakkına sahipsiniz.

NOT: Almanya’da işe başladığınız ilk yıl içinde iş değiştirmeniz için yabancılar dairesine mail atmanız gerekmektedir. Mail attıktan sonra 3 hafta içerisinde işinizi değiştirebilirsiniz. İlk yılın sonunda iş değiştirmek için mail vs. bir işlem yapmadan düzenli olarak işinizi değiştirmeniz mümkündür. Yeni işinizde maaşınız AB Mavi Kart için gerekli olan maaş tutarında değilse (3775 € veya 3400 €) 18B vizesine geçiş yapabilirsiniz.

  • AB Mavi Kart ile Almanya’ya geldikten sonra son 30 ay içinde 12 ay boyunca çalışmanız sonrasında bir yıl boyunca işsizlik maaşı alma hakkına sahipsiniz. (Bu durumda oturum izni devam edecektir.)
  • AB Mavi Kart aldıktan sonra bir yıl içinde işvereniniz tarafından işinizden çıkarılmanız durumunda yabancılar dairesini bilgilendirerek sigorta prim ücretlerinizi kendiniz ödemeniz karşılığında yeni bir iş arayabilirsiniz. Yeni işinizi bulduktan sonra iş sözleşmenizle birlikte yabancılar dairesini bilgilendirmeniz gerekiyor. ( İlk bir yılın sonunda işinizden ayrılırsanız sigorta primi ödemeniz gerekmeden iş arayabilirsiniz.)

NOT: Almanya’da işsizlik maaşı net maaşınızın %60’ı oranında ödenmektedir. Evliyseniz %65’i oranında ödeme yapılmaktadır.

  • Tüm bu avantajlar Türkiye dışında bir ülkeden aldığınız AB Mavi Kart için de geçerlidir.

Mavi Kart, Almanya’ya göç etmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Kolay alınabilmesi, birçok avantajı sunması ve hızlı işlem süresi ile Mavi Kart, Almanya’ya gitmenin en kolay yollarından biridir.


NOT: Yazı içerisinde kullanılan görseller telif hakkına sahip olmayıp kaynakları aşağıda yer almaktadır.

https://pixabay.com/tr/photos/avrupa-sarayı-avrupa-bayraklar-5414751/

https://pixabay.com/tr/illustrations/avrupa-birliği-eu-avrupa-6981688/

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir