Kapatmak için ESC'ye basın

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 2024

Almanya’da yeni çıkacak olan vatandaşlık yasası Almanya’ya göç etmeyi ve vatandaşlık kazanmayı kolaylaştırıyor. Peki bu yasa Türk vatandaşlarını nasıl etkileyecek? Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Çifte vatandaşlık mümkün mü?

Bu yazımızda, Almanya’daki yeni vatandaşlık yasasının Türk vatandaşları için ne anlama geldiğini inceleyeceğiz.

Almanya, yeni göç yasasıyla birlikte yeni bir vatandaşlık yasasını kabul etti. Cumhurbaşkanının imzası ve federal konseyin onayıyla birlikte, bu yeni yasa Nisan ayında yürürlüğe girecek. Yeni yasaya göre, Almanya’da vatandaşlık kazanmak daha kolay hale gelecek ve Türk vatandaşlarına bugüne kadar tanınmayan çifte vatandaşlık seçeneği yeniden gündeme gelecek.

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Eski vatandaşlık yasasında vatandaşlık başvurusu için en az 6 yıl gerekiyordu. Fakat yeni vatandaşlık yasası Almanya’ya göçün ardından 3 sene sonrasında Alman vatandaşı olma hakkını getiriyor. Peki Alman vatandaşı olmak için gereken şartlar nelerdir?

  • En az C1 düzeyinde Almanca bilginiz olmalı. (B1 düzeyinde Almanca ile 5 yıl sonra vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz?
  • Kendi geçiminizi temin etmelisiniz.
  • Almanya’da vatandaşlık testini (Leben in Deutschland) başarıyla geçmelisiniz.
  • Devlet yardımı almamalısınız.
  • 90 gün üzerinde hapis cezanız olmamalı.
  • Birden fazla evliliğiniz olmaması.
  • Yahudi düşmanlığı, ırkçılık ve nefret suçunuzun bulunmaması.

Türk Vatandaşları Çifte Vatandaş Olabilir mi?

Türk Vatandaşları Çifte Vatandaş Olabilir mi?

Önceki yasaya göre maalesef Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşı olmak mümkün değildi. Yeni çıkan vatandaşlık yasası ile birlikte Türk vatandaşlarına artık çifte vatandaşlık hakkı da getirilmiş durumda.

Alman vatandaşlığına geçen Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmadıkça çifte vatandaş statüsüne sahip olacaktır. Çifte vatandaşlık için ayrıca bir işlem yapılması gerekmiyor.

NOT: Çifte vatandaş olup Türk vatandaşlığından ayrılmak isteyen kişiler Türk makamlarına dilekçe yoluyla başvurabilirler. Bu kişiler başvuruları uygun görülürse Türk vatandaşlığından çıkarılabilirler. (Askerlik borcunun ödenmesi koşuluyla)

NOT: Daha önce Türk vatandaşlığından ayrılıp sadece Alman vatandaşlığı bulunan kişiler Türk makamlarına dilekçe yoluyla başvurabilirler. Bu kişiler başvuruları uygun görülürse Türk vatandaşlığına tekrar geçebilir ve çifte vatandaş olabilirler. Almanya’da doğan ve anne veya babası Türk olan çocuklar ise yine Türk makamlarına başvurarak çifte vatandaş olabilirler.


NOT: Yazı içerisinde kullanılan görseller telif hakkına sahip olmayıp kaynakları aşağıda yer almaktadır.

https://pixabay.com/tr/photos/avrupa-türkiye-almanya-bayraklar-2696544/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir