Kapatmak için ESC'ye basın

Almanya’ya Nasıl Gidilir? | Göç Rehberi-2024

Bu yazımızda Almanya’ya göç etmek isteyenler için yol haritası çiziyoruz! Bu yazı, Almanya’ya gitmek isteyen herkese yönelik kısa ve öz bir rehber niteliğinde olacaktır.

Almanya’ya gitmek isteyenler arasında sıkça sorulan sorulardan biri de “Almanya’ya nasıl gelebilirim?” Bu rehberimizde Türkiye’de yaşayıp “Almanya’ya Nasıl Gidilir?” diyenlerin merak ettiği soruları cevaplıyoruz. Almanya’ya gitmek isteyen herkes, bu rehberi dikkatlice incelemeli ve adımları takip etmelidir.

Bu rehberle birlikte en alt eğitim düzeyinden başlayıp, en üstü eğitim düzeyine kadar Almanya’ya Nasıl Göç Edilir? sorularınızı yanıtlamış olacağız.

Hazırsanız, başlayalım!

İlkokul Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

İlkokul Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

İlkokul mezunu Almanya’ya gidebilir mi?, İlkokul mezunu Almanya’da çalışabilir mi? soruları özellikle son dönemde oldukça fazla sorulmakta. Evet ilkokul mezunu iseniz siz de Almanya’da çalışabilirsiniz. Peki ilkokul mezunları Almanya’ya nasıl gider?

Eğer ilkokul mezunu iseniz ve tır şoförü iseniz Almanya’ya gelebilirsiniz. Ayrıca BT (IT) Uzmanı iseniz ve bu alanda son 7 yıl içerisinde en az 3 yıllık sigortanız mevcutsa AB Mavi Kart yoluyla yine Almanya’ya gelmeniz mümkün.

Tır Şoförleri Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Tır şoförlüğü konusunda deneyimli iseniz, tır sürme ehliyetiniz varsa ve SRC belgeleriniz tamsa Almanya’da bir tır firması ile sözleşmesi imzalayarak çok kolay bir şekilde Almanya’ya gidebilirsiniz. Çünkü Almanya gerekli dil şartını kaldırdı ve KOD 95 şartını ise geçici olarak durdurdu. Eğer Almanca bilmiyor ve KOD 95 belgeniz yoksa Almanya’ya yerleştikten 15 ay süre içerisinde dil öğrenip KOD 95 belgesine sahip olmanız gerekiyor.

KOD 95, C ve CE ehliyetlerine sahip kamyon ve tır şoförlerinin uluslararası taşımacılık yapabilmeleri için gerekli olan bir mesleki yeterlilik belgesidir.

Ortaokul Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Ortaokul Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

İlkokul mezunu kişilerde aranan şartlara sahip kişiler Almanya’ya gidebilirler. Madde 16 kapsamında alınan Kalfalık Belgesi sahibi olan ve Kendi alanlarında son 7 yıl içerisinde 2 yıl tecrübeleri sigorta ile sabit olan ortaokul mezunu kişiler 18A vizesi kapsamında Almanya’da bir iş sözleşmesi yaptırmaları koşuluyla denklik şartı olmadan Almanya’ya gidebilmektedirler.

Madde 16 – Kalfa adayının mesleği ile ilgili bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına iş hayatınca kabul edilebilir seviyede sahip olup olmadığı kalfalık sınavı ile tespit edilir.

ÇIRAKLIK VE MESLEK EĞİTİMİ KANUNU 

Çıraklık eğitimi alan fakat hem 2 yıllık tecrübesi olmayan ve Almanya’da bir iş sözleşmesi yaptıramayan kişiler ise iş aramak ve denklik yaptırmak üzere A2 Almanca ile Almanya’ya gidebilmektedir.

Düz Lise Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Düz Lise Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

İlkokul ve Ortaokul mezunlarında olduğu gibi eğer BT (IT) Uzmanı iseniz ve bu alanda son 7 yıl içerisinde en az 3 yıllık sigortanız mevcutsa AB Mavi Kart yoluyla yine Almanya’ya gelmeniz mümkün olacaktır. Yine tır şoförü iseniz de zaten Almanya’ya gitmeniz mümkündür.

B1 seviyesinde Almanca bilgisi olan lise mezunları çıraklık eğitimi almak üzere Almanya’ya gidebilirler. Ayrıca A2 seviyesinde Almanca bilgisi olan lise mezunları dil eğitimi almak üzere Almanya’ya gidebilirler. Lise mezunları üniversite eğitimi almak için de yine Almanya’ya gidebilmektedirler. Almanya’da Eğitim Sistemi ve Okul Seçimi yazımızdan Almanya eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meslek Lisesi Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Meslek Lisesi Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

Meslek lisesi mezunları kendi alanlarında 2 yıl deneyimleri varsa Almanya’da bir iş sözleşmesi yapıp Almanya’ya gidebilecektir. (1 Mart 2024 itibari ile 18A vizesi başvurusuyla denklik yaptırmadan gidebileceklerdir.)

2 yıllık tecrübesi olan fakat Almanya’da iş sözleşmesi bulunmayan meslek lisesi mezunları ise A2 Almanca ile Almanya’ya gidebilirler. Eğer Almanya’da bir iş sözleşmeniz var fakat 2 yıllık tecrübeniz yoksa yine A2 Almanca şartı ise Almanya’ya gidebilirsiniz. Hem tecrübeniz hem de iş sözleşmeniz yoksa denklik yaptırmak üzere 6 aylık bir vize ile Almanya’ya gidebilirsiniz. Bu süre içinde iş sözleşmesi yaptırmanız mümkün olacaktır.

Ön Lisans Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Ön Lisans Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

Ön Lisans mezunları Almanya’da iş sözleşmeleri mevcutsa 18B vizesi ile Almanya’ya gidebilmektedir. İş sözleşmesi yoksa A2 düzeyinde Almanca bilgisi ile 6 ay süre iş arama amacıyla Almanya’ya gidilmesi mümkündür. İş sözleşmesi olanlar çalışacakları işe göre dil şartına tabii olabilirler.

1 Haziran 2024 tarihi itibari ile iş arama vizesi ile Almanya’ya gidenler haftada 20 saat çalışabilecektir.

6 Aylık İş Arama Vizesi Bloke Ücreti 6.000 Euro

1 Yıllık İş Arama Vizesi Bloke Ücreti 12.00 Euro

Bu bloke ücretleri aracı kuruma öncede yatırılır ve Almanya’da her ay 1000 Euro halinde tarafınıza geri iadesi yapılır.

İş Arama vizesi nasıl alınır?

Lisans ve Yüksek Lisans Mezunları Almanya’ya Nasıl Gidebilir?

Lisans ve Yüksek Lisans Mezunları Almanya'ya Nasıl Gidebilir?

Lisans veya Yüksek Lisans mezunlar Almanya’da yapılacak bir iş sözleşmesi ve AB Mavi Kart ile Almanya’ya gidebilirler.

AB Mavi Kart şartları şunlardır:

  • Yapılacak iş sözleşmesinin en az 6 ay olması gereklidir.
  • Aylık maaşın 2024 itibari ile brüt 3775 Euro olması gereklidir. ( Son 3 yıl içerisinde mezun olanlar için 3400 Euro brüt maaş yeterlidir.)

AB Mavi Kart ile detaylı bilgi için AB Mavi Kart nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

AB Mavi Kart Nedir

İş sözleşmesi olmayan IT Uzmanları veya çok aranan mesleklerden herhangi birine sahip olanlar Almanya Federal İş Kurumu tarafından onaylanması suretiyle yine AB Mavi Kart ile Almanya’ya gidebilirler.

Yapılan iş sözleşmesinde AB Mavi Kart için gerekli maaşa sahip olmayanlar 18B vizesi ile Almanya’ya gidilebilir.


Bu rehberde Almanya’ya göç etmek isteyenler için faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Almanya’ya göç etmek isteyenlerin eğitim seviyelerine göre nasıl başvurabileceklerini ve hangi şartlara uygun olmaları gerektiğini ele aldık. İlkokul mezunlarından başlayarak lisans ve yüksek lisans mezunlarına kadar geniş bir yelpazede bilgi vermeye çalıştık.

Almanya’ya göç etmek isteyenler için her adımda dikkatli olmaları ve gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaları önemlidir. Ayrıca Almanya’da geçerli olan yasalara ve kurallara uymak da göç sürecinde önemli bir noktadır.

Bu rehberin Almanya’ya göç etmek isteyenler için yol gösterici olmasını umuyoruz. Ancak unutmayın, göç sürecinde güncel bilgilere ve resmi kurumların kaynaklarına başvurmak her zaman daha doğru ve güvenilir olacaktır.

Başarılar dileriz!


NOT: Yazı içerisinde kullanılan görseller telif hakkına sahip olmayıp kaynakları aşağıda yer almaktadır.

https://pixabay.com/tr/photos/ren-nehri-havadan-görünüm-almanya-3453860/

https://pixabay.com/tr/photos/kamyon-şoförü-on-sekiz-başlamak-614191/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/usta-ciraga-ayrintilarin-nasil-islendigini-gosteriyor-3846255/

https://pixabay.com/tr/photos/kölnkatedrali-hohenzollern-köprüsü-1846338/

https://pixabay.com/tr/photos/hamburg-speicherstadt-kanal-evler-3071437/

https://pixabay.com/tr/photos/bina-ufuk-kent-gökdelen-mimari-7092747/

Bu yazıda Ben Yüksel youtube kanalından alıntılar yapılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=PNly-5LYT8I&t=891s

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir