Kapatmak için ESC'ye basın

İş Arama Vizesi Nedir? Detaylı Rehber-2024

Almanya’ya göç etmenin en kolay yollarından biri de İş Arama Vizesi almaktır. Peki İş Arama Vizesi nedir? İş Arama Vizesi kimlere verilir? İş Arama Vizesi almanın şartları nelerdir? İş Arama Vizesi avantajları nelerdir? İş Arama Vizesi başvurusu nasıl yapılır? İş Arama Vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap vererek İş Arama Vizesi hakkında merak ettiklerinize yanıt bulmanızı sağlayacağız.

1) İş Arama Vizesi Nedir?

İş Arama Vizesi, belirli bir ülkede iş arayabilmeniz için verilen bir vize türüdür. Bu vize ile, vize süresi boyunca ülkede kalabilir, iş görüşmelerine katılabilir ve işverenlerle iletişime geçebilirsiniz. Almanya İş Arama Vizesi, 6 ay boyunca Almanya’da kalmanıza ve iş aramanıza olanak tanır. Vize süresi boyunca haftada en fazla 10 saat deneme bazında çalışma izniniz de vardır.

2) İş Arama Vizesi Avantajları Nelerdir?

 • İş arama vizesi Almanya’ya göçün en kolay yollarından birisidir. Çünkü şartları zorlayıcı değildir.
 • Almanya’da çalışma izniniz olur.
 • Almanya’ya gitmeden dahi Türkiye’de iken iş arama vizeniz olabilmektedir. Böylece Almanya için iş başvurusunda bulunduğunuzda iş veren tarafından sorulan; İş arama vizeniz var mı?, İş görüşmesine katılabilir misiniz?, Almanya’da adresiniz var mı? sorularına evet deme şansınız olacaktır.
 • İş arama vizesi ile iş aramanın yanı sıra Almanya’da dil kursuna gidebilirsiniz. Böylece Almanya’ya daha rahat adapte olabilirsiniz.
 • Almanya’da iş bulduktan sonra Türkiye’ye dönüp tekrar bir vize almanız gerekmez. İşi bulunduğunuz bölgedeki yabancılar dairesine başvurup hemen işinize başlayabilirsiniz.
 • Vize süresi boyunca haftada en fazla 10 saat deneme bazında çalışma izniniz vardır.

3) İş Arama Vizesi Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle; çıraklık eğitimi diploması, meslek lisesi diploması, ön lisans diploması, lisans diploması veya yüksek lisans diplomasından birine sahip olmanız gerekiyor.
 • A2 düzeyinde Almanca veya İngilizce bilginiz olması gerekiyor.
 • Tam denklik gerektiren meslekler için (sağlık, hukuk, eğitim alanları) denklik alınması gerekmektedir. Bunun dışında kalan meslekler otomatik denkliğe sahiptir.

NOT: Mart 2024 itibari ile çıraklık eğitimi almış kişiler veya meslek lisesi mezunları 2 yıl tecrübe şartıyla denklik yapması gerekmiyor.

 • İş arama çabanızı gösteren kanıtlarınız olması gerekiyor. Örneğin başvurduğunuz işten gelen olumsuz geri dönüşler, iş görüşmesi için davet yazıları bu kanıtlar arasında sayılabilir.
 • Aracı kuruma 6000 € bloke ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bu bloke parası sizin Almanya’da kendiniz için daha sonra kullanacağınız bir paradır. 6 ay için her ay 1000 € olarak geri ödemesi yapılmaktadır.

NOT: 6000 € bloke parasını yatıramayacak durumda iseniz Almanya’da bulunan bir yakınınız size garantörlük verebilir.

1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan Fırsat Kart aslında bir iş arama vizesidir. Fakat Fırsat Kart 1 yıllığına verilmektedir. Bu durumda 6000 € yerine 12000 € bloke parası yatırılması gerekmektedir. İş arama vizesi normalde 6 ay sonrasında bir 6 ay daha uzatılabilir, fakat 1 Haziran 2024 sonrasında Fırsat Kart yürürlüğe gireceğinden 6 ay sonrasında 1 yıl daha vize uzatılabilecektir. Ayrıca 1 Haziran 2024 sonrasında iş arama vizesi ile haftada 20 saat bir işte çalışılabilecektir.

almanya-goc-rehberi
almanya-goc-rehberi

4) İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İş arama vizesi başvurusunda bulunmak için idata.com.tr sitesine giriyoruz.
 • Açılan ekranda “Almanya Vize Başvuru İşlemleri” seçeneğine tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvurusu
 • Açılan ekranda “Online Randevunuzu Alın” seçeneğine tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda “Ulusal Randevunuzu Alın” seçeneğine tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan bilgilendirme ekranındaki metnin aşağısında bulunan “Okudum, anladım ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip onun altındaki doğrulama kodunu doldurduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekrandaki listenin 5. seçeneğinde bulunan “Sözleşmeli personel, serbest meslek sahibi, araştırma görevlisi veya PHD öğrencisi olarak çalışmak istiyorum veya iş aramak istiyorum.” seçeneğini işaretleyip ekranın altındaki yerden yaşadığımız şehri seçip devam et butonuna tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda gelen listenin 4. sırasında bulunan “Türkiye’de mesleki eğitimimi tamamladım veya Türkiye’de Üniversiteyi bitirdim ve eğitim aldığım dalda iş aramak istiyorum. ” seçeneğini işaretleyip devam et butonuna tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda “Üniversite diplomam var ve Almanya’da tanındığını / “denk” / “eşit” olduğunu belgeleyebilirim.(1) VEYA Türkiye’de mesleki eğitimimi tamamladım ve diplomamın Almanya’daki yetkili merci tarafından onaylanmış mesleki yeterlilik denkliğini ibraz edebilirim(2). Ayrıca Almanya’daki geçimimi sağlayabileceğimi belgeleyebilirim” yazılı metnin altındaki “Evet” seçeneğini işaretleyip devam et butonuna tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda “İndir” butonuna tıklayıp randevu esnasında gerekli belgeleri görüntülüyoruz. Daha sonra “Randevu Al” butonuna tıklıyoruz.
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda kişi sayısı olarak “1” kişi seçip ileri butonuna tıklıyoruz. (İş arama vizesi sadece bir kişi için alınabilir.)
İş Arama Vizesi Başvuru
 • Açılan ekranda kişisel bilgilerimizi doldurup daha sonraki kişisel alanları doldurup son olarak randevu ücretin ödedikten sonra randevu işlemlerini tamamlıyoruz.

İş Arama Vizesi Başvuru

5) İş Arama Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İş Arama Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeleri aşağıdan indirebilirsiniz.

6) İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yukarıdaki şekilde online randevunuzu aldıktan sonra randevu tarihi yaklaşık olarak 3-4 ay sonrası için verilmektedir. Online randevu alırken yukarıdaki şartları (Dil şartı, bloke ücreti, iş arama çabası kanıtı) karşılamanız istenmez. Bu şartları randevu tarihine kadar sağlayabilirsiniz.

7) Otomatik Denklik Nasıl Kontrol Edilir?

 • https://anabin.kmk.org/anabin.html sitesine giriş yapıyoruz.
 • Açılan ekranda “Institutionen” menüsüne tıklıyoruz ve gelen pencerede “Suchen” bölümüne tıklıyoruz. Ardından hemen alttaki “Länderauswahl öffnen” yazılı mor butona tıklıyoruz.
Otomatik Denklik Nasıl Kontrol Edilir?
 • Açılan ülke seçimi alanında “Turkei” yani “Türkiye” yi seçip onaylıyoruz.
Otomatik Denklik Nasıl Kontrol Edilir?
 • Artık aşağıdaki görselde gösterildiği gibi üniversitenizi veya bulunduğu şehri bulup üniversitenizi seçip +” butonuna tıklayabiliriz.
Otomatik Denklik Nasıl Kontrol Edilir?
 • Açılan pencerede bitirdiğimiz bölüm ilgili üniversitede varsa otomatik denklik var demektir, bu durumda Yazdır butonuna tıklayıp ilgili belgeyi gerekli belgelerin arasına ekleyebiliriz.
Otomatik Denklik Nasıl Kontrol Edilir?

NOT: Bitirdiğiniz bölüm okuduğunuz üniversitenin bulunduğu bölümdeki listede yoksa yukarıdaki listeyi yine indirmelisiniz. Fakat bunun yanında aşağıdaki görselde olduğu gibi “Hochschulabschlüsse” bölümünden bölümünüzü sorgulamalı ve bu listeyi de indirmelisiniz. Böyle çapraz denkliğinizi kontrol etmiş olursunuz.

Çapraz Denklik Kontrol
Çapraz Denklik Kontrol

Bu rehber yazımızla birlikte İş Arama Vizesi nedir? İş Arama Vizesi kimlere verilir? İş Arama Vizesi almanın şartları nelerdir? İş Arama Vizesi avantajları nelerdir? İş Arama Vizesi başvurusu nasıl yapılır? İş Arama Vizesi için gerekli belgeler nelerdir? sorularını yanıtlamış olduk.

Başarılar dileriz…


NOT: Yazı içerisinde kullanılan görseller telif hakkına sahip olmayıp kaynakları aşağıda yer almaktadır.

https://pixabay.com/tr/photos/brandenburg-kapısı-marka-ön-berlin-5117579/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir